Sık Sorulan Sorular

Herhangi bir ülkedenherhangi biriİngiltere’de bir şirket kurabilir. İkamet statüsü zorunlu değildir, hatta İngiltere’de yaşıyor olmak bile zorunlu değildir. Tek şart, şirketin bir İngiltere adresine kayıtlı olmasdır.Bu, işletmenin sahipliğini meşrulaştırmak amacıyla değil, hesap verebilirlik ve bilgi yazışması için gereklidir. Farklı ülke vatandaşları, Companies House’a kaydolmak için kolayca bir adres alabilirler. Bu, satın alınan veya kiralanan bir mülk, bir arkadaşın, aile üyesinin veya işletmenizi kendi adresine kaydettirmeyi kabul eden herhangi birinin mülkü veya sanal bir ofis adresi olabilir. Global Firma, şirketiniz için bir adres sağlamanıza yardımcı olur.

Detaylı Bilgi

İngiltere’de iş kurmak için vizeye gerek yoktur. Bir iş kurduğunuzda, çalışma izni vb. deşart değildir. Bu, işe başlayabileceğiniz ve ardından İngiltere’ye seyahat edebileceğiniz ve kendi şirketiniz adı altında çalışabileceğiniz gelmiyor; sözgelimi İngiltere’de bir şirket kurabilirsiniz, ancak bu size İngiltere’deçalışma hakkı vermez.Ama örneğin Türkiye’de yaşıyorsanız ve hobi ürünleri satıyorsanız. İngiltere’de bir iş kurabilir, Companies House’a kaydolabilir ve bir İngiliz markası altında ticaret yapabilirsiniz.İngiliz markası olarak ticaret yapmak, markanıza iç pazarda daha fazla satış gücü verir.Yapabileceğiniz diğer şey, İngiltere’deçalışmasına izin verilen kişileri işe almaktır. Daha sonra, bu gelirden kar elde ettiğiniz için İngiltere’deki işiniz aracılığıyla onlar da para kazanabilirler. Yani vizesiz şirket kurabilirsiniz ama kendiniz çalışamazsınız, ancak hakları olduğu için İngiltere’de çalışmasına izin verilen kişilerçalıştırabilirsiniz.

İngiltere’de Brexit sonrası kimi sektörler çalkalanırken kimi sektörler yükselişe geçiyor, bazı sektörler ise önemini hep koruyacak gibi görünüyor. Salgın dönemiyle beraber ve Brexit’in de etkisiyle; İngiltere’de en karlı işler arasında yaşlılara kalacakları ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri uygun fiyatlı kompleks hizmetleri, kişisel bütçe ve para yönetimi hizmetleri, depo ve depolama şirketi, yenilenebilir enerji sistemleri, çoklu dil çeviri hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi, akıllı cihazlar, dikey tarım ürünleri ve sistemleri, meyve suyu imalatı işi gibi işler öne çıkmaktadır.

Her ürünün vergi yüzdesi farklı olduğundan, ne kadar ithalat vergisi ödeyeceğiniz ithal edilen malların değerine ve türüne bağlı olacaktır. Ödenecek vergi yüzdesini hesaplamak için nakliye acentesinden bilgi alınabilir veya devletininternet sitesindeki online gümrük vergisi hesaplamasayfasını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz: buradan Genellikle, malların nasıl sınıflandırıldığına ve tanımlandığına bağlı olacaktır, bu nedenle, ürünün ayrıntılı bir açıklamasına ihtiyacınız vardır ve bunları doğru tarife başlığına tahsis etmek için zaman ayırmalısınız.Birçok kişi KDV’nin sadece malın bedeli üzerinden hesaplanacağını düşünme hatasına düşmektedir ancak KDV, malların İngiltere’ye nakliyesinin toplam maliyetine göre hesaplanır ve genellikle, malların tedarikçiden gelen maliyeti ile nakliye ve gümrük masrafları toplamından oluşur. Malları İngiltere’ye getirirken tahakkuk eden toplam maliyet üzerinden KDV ödüyorsunuz.

İngiltere’de şube açmak söz konusu olduğunda vergi ve dosyalama şartı açısından, iki yapı arasında belirli ayrımlar vardır. İngiltere’de kurulan yabancı limited şirketlere nazaran daha az yasal prosedüre tabi tutulur ve daha az rapor sunmayı gerektirir. Ayrıca yabancı şirket şubesi, merkezi İngiltere’de bulunan bir girişim olarak kaydedildiğinde kurumlar vergisine tabi olur. Burada farklı stratejiler güdülebilir, sözgelimi firma kârı yükseldiğinde İngiltere’deki kurumlar vergisi, Türkiye merkezli olması durumunda daha düşük oluyorsa, ayrı şirket olarak kaydedilebilir. Her senaryonun şirketin özel durumuna göre değerlendirilmesi gerekir.

Şube, örneğin Türkiye gibi başka bir yargı alanının yasalarına göre faaliyet gösteren ana şirketin bir uzantısıdır. Ayrı bir tüzel kişilik değildir. Bir yan kuruluş (örneğin bir limited şirket) ise, genellikle ana şirket tarafından sahip olunan ve yönetilen olsa da, ayrı yasal sorumluluğa sahip ayrı bir tüzel kişilik olarak örneğin İngiltere yasalarına tabi olabilir. İngiltere’de kurulan start-up’ların, özellikle de İngiltere’ye mal ithal ediyorsa, genellikle KDV iadesi bakımından bir adım önde olduğu söylenebilir. Uygulamadaİngiltere’deki banka hesabı aracılığıyla KDV iadesi çok daha kolaydır. KDV ve ithalat vergisi, geniş kapsamlı bir konudur ve nerede kurulacağına ve belirli şirketlerin lojistiğine ilişkin kararı etkileyebilecek bir konudur. Bu konuda daha fazla yardım isterseniz Global Firma ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere’de şube açmak; örneğin Türkiye’deki ana şirketin bir uzantısı olacağı için, bir yan şirket kurmaktan kolay ve daha ucuzdur. İngiltere’de açtığınız şube, gerektiğinde daha sonraki bir tarihte bir yan kuruluşa dönüştürülebilir.Girişimin başarısız olduğu senaryolarda bir şube daha kolay tasfiye edilir. Öte yandan bir şirketin İngiltere şubesi, denizaşırı ana şirketle aynı tüzel kişiliktir, bu nedenle denizaşırı ana şirket, İngiltere şubesinin işletimi, borçları ve yükümlülükleri için tam sorumluluk yüklenir. İngiltere şubesi kendi mali tablolarını hazırlamaz, bunun yerine denizaşırı Türkiye’deki ana şirketin konsolide mali tablolarını dosyalamak ve kamuya açıklamak zorundadır.

İngiltere’de ayrı şirket açmak ise, sözgelimi limited şirketler, denizaşırı bir şirketin İngiltere’de bir iş kurması için en yaygın yöntemdir. Kendi tüzel kişiliğine sahip ayrı bir tüzel kişilik olduğundan ana şirket, bağlı ortaklığın faaliyetlerinden, borçlarından ve borçlarından sorumlu olmaz. Birçok Avrupalı ​​müşteri ve tedarikçi, daha kalıcı ve güvenli hissettirdiği için bir şube yerine bir İngiliz şirketi ile çalışmayı tercih eder. Aynı sebepten daha kalifiye elemanları işe almak daha kolaydır. Ancak İngiltere’deki bir yan şirket, tüm karları üzerinden İngiltere’de kurumlar vergisine tabi olur.

 • En az 16 yaşında en az 1 yönetici.
 • Yönetici olarak atanan en az bir gerçek kişi. (Yalnızca kurumsal yönetici olarak hareket eden diğer şirketlerden hariç.)
 • Şirketin İngiltere’de kayıtlı bir ofis adresi olmalıdır.
 • Seçilen şirket adı, halihazırda kayıtlı olan herhangi bir başka şirket adıyla tam olarak aynı, kopya, veya çok benzer olmamalıdır.
 • Şirket sekreteri, özel limited şirketler için isteğe bağlıdır. Şirketini yönetmeye yardımcı olacak ise, bir tane atayabilirsiniz.
 • Yönetici, sekreter ve hissedarların İngiltere’de ikamet ediyor olması gerekmez. Hemen hemen herkes İngiltere’de birlimited şirketine sahip olabilir ve onu yönetebilir, ancak her zaman en az 16 yaşında atanmış bir gerçek kişi olmalıdır.
 • Kurumsal organlar yönetici, sekreter ve hissedar olarak hareket edebilir, ancak yine de gerçek bir kişi olan bir yönetici şarttır. Tüzel kişilerin yönetici ve hissedar olarak kullanılması, bazı durumlarda banka hesabı açmayı da zorlaştırabilir.
 • Bir şirket, aynı zamanda hisseleri elinde bulunduran ve iş ve tescilli adres olarak ev adresini kullanabilen yönetici olarak bir gerçek kişi ile kurulabilir. Sadece, Companies House’un kayıtlı adres ve yönetim hizmet adresi olarak kullanırsanız, ev adresinizi web sitelerinde herkese açık hale getirdiği unutulmamalıdır. Global Firma’dan bir adres hizmeti satın alarak bu önlenebilir.

Şirket kuruluş sürecinin tamamlanması için aşağıdaki belgelerin doldurulup Companies House’a teslim edilmesi gerekir. Global Firma bunları sizin adınıza tamamlayacaktır:

 • Memorandum of Association: Limited şirket adı, yeri, işletme türü.
 • Form 10: Yönetici adları, yönetici adresleri ve kayıtlı limited şirket adresi.(Bu, çalıştığınız yer olmak zorunda değildir, ancak HMRC ve CompaniesHouse’dan gelen kanuni yazışmaların gönderildiği adres olarak görev ifa edecektir.)
 • Form 12: Limited şirketin, “Şirketler Kanunu”nun hüküm ve koşullarına uyduğunu belirtir
 • Articles of Association: Yöneticilerin yetkilerini ve sorumluluklarını, hissedarların temel haklarını vb. genel olarak belirtir.

Limited şirket kurmadan önce işletme maliyetlerini tamamıyla şahsen üstlenmiş olmanız mümkündür. Bilgisayar donanımı ve yazılımı, domain kaydı, ofis kirası, iş sigortası, kırtasiye giderleri, muhasebe maliyetleri, seyahat masrafları…gibi şeyler için ‘işlem öncesi’ masrafları gider olarak gösterip vergi sonrası geri almak için talep edebilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonraki yedi yıl içinde yapılan masrafları da talep edebilirsiniz. Her makbuzu veya faturayı sakladığınızdan ve dosyaladığınızdan emin olmanız bu bağlamda önemlidir.

Şahıs şirketi kurarak kazanç elde etmeyi planlıyorsanız, muhtemelen bunun üzerinden vergi ödemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için HMRC’ye sizden vergi iadesi beklemesini söylemeniz gerekir. Vergi ve Ulusal Sigorta kayıtlarınızı oluşturabilmeleri için HMRC ile Öz Değerlendirme için kaydolmanız gerekir. Bu bağlamda gerekli evrak ve prosedürler şöyle özetlenebilir:

 • Şahıs şirketi adı; kopya, benzer kelimelerden oluşmamalıdır. Aksi durumda daha sonra baş ağrıtabilir.
 • Personel çalıştırıyorsanız, PAYE için HMRC’yekaydolmak gerekir.
 • Faturalar, makbuzlar, yazışmalar ve çekler dahil olmak üzere tüm iş kırtasiye malzemelerinize adınızı yazmanız önemlidir.
 • İşletmenizin tüm gelir ve giderlerini kayıt altına almak yasal bir zorunluluk olduğundan, bunu nasıl yapacağınızı iyi planlamanız önemlidir. Global Firma’dan bu konuda teknik destek alabilirsiniz. Zira yıllık gelir ve giderlerinizi her yıl 31 Ocak gece yarısına kadar HMRC’ye bildirmeniz gerekmektedir.
 • 31 Ocak gece yarısı aynı zamanda Öz Değerlendirme vergi faturanızı ödemek için son tarihtir. Son ödeme tarihine kadar da ödeme yapabilmeniz için vergi beyannamenizi çok önceden almak önemlidir.
 • 12 aylık bir dönemde 85.000£ veya daha fazla satış yapmayı planlıyorsanız, KDV kaydı yaptırmanız gerekir.

HMRC vergi ödemenizi beklemeden önce serbest meslekten kazanabileceğiniz belirli bir miktar vardır.Bir vergi yılında serbest ticaret yaptığınız işletmeden ticaret ödeneğinden daha fazla kazanacağınızı düşünüyorsanız, vergi beyannamesi vermek ve kazancınız üzerinden vergi ödemek için serbest meslek sahibi olarak kaydolmanız gerekir. Kayıt olmak için HMRC’ye sizden Öz Değerlendirme vergi iadesi bekleyebileceğini söylemeniz yeterlidir. Bunu, internetten kaydolarak veya ilgili formun çıktısını alıp HMRC’nin web sitesinden göndererek yapabilirsiniz . Öz Değerlendirme’ye kaydolmanız gerekiyorsa, bunu işinizin ikinci yılında 5 Ekim’e kadar yapmanız gerektiğini, aksi takdirde para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.HMRC’yesole trader olarak gelir elde etmeyi planladığınızı söyledikten sonra, size Eşsiz Vergi Mükellefi Referansı (UTR) gönderecekler ve Öz Değerlendirme hizmetine erişebileceğiniz çevrimiçi hesabınızı oluşturacaklardır. Bundan kısa bir süre sonra, HMRC size çevrimiçi hesabınızı hazır ve çalışır duruma getirmenizi sağlayacak bir aktivasyon kodu içeren bir mektup gönderecektir. Bu, önceki yıllarda ne kadar vergi ödediğiniz, vergi kodunuz ve bir sonraki vergi beyannamenizin ne zaman ödeneceği gibi vergi durumunuz hakkında bilgileri alacağınız yerdir.