image

İNGİLTERE’DE ŞİRKET KURMANIN AVANTAJLARI

          Belki de dünyanın dört bir yanında bir iş kurma fikri sizi etkiliyor ve İngiltere'nin iş dünyasında ne sunabileceğini merak ediyorsunuz. İngiltere, iş dünyasında sizi daha ileriye taşıyabilecek birçok avantaj sunuyor. İngiltere’de şirket kurmanın cazip avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Prestij ve İtibar: İngiltere, uluslararası iş dünyasında prestijli bir iş merkezi olarak kabul edilir. İngiltere merkezli bir şirketin adı, iş dünyasında itibar kazandırabilir.
KDV Avantajları: İngiltere'de yeni kurulan şirketler yıllık 85.000 sterline kadar KDV kaydına gerek duymazlar. Bu, başlangıçta daha düşük maliyetlerle iş yapmanızı sağlar ve karlılığınızı artırır.
Hızlı ve Kolay Şirket Kurulumu: İngiltere'de şirket kurulum süreci oldukça hızlıdır, genellikle 2-3 iş gün içinde tamamlanır. Bu, işinizi hızla faaliyete geçirme ve ticarete başlama olanağı sağlar.
Uzaktan Yönetim İmkanı: İngiltere'de şirket kurarken İngiltere'ye gitme veya vekalet verme zorunluluğunuz yoktur. Tüm işlemler online olarak gerçekleştirilebilir. Bu, işinizi uzaktan yönetme esnekliği sağlar.

Uluslararası Ticaret Kolaylığı: İngiltere'de şirket açtığınızda, sadece İngiltere'de değil, aynı zamanda Amerika, Avrupa ve diğer ülkelerde kolayca satış yapabilirsiniz. Bu, uluslararası ticaret fırsatlarını genişletmenize yardımcı olur.
Kolay Platform Kaydı: İngiltere şirketi, Amazon, eBay, Etsy, PayPal, Stripe, Shopify gibi popüler e-ticaret ve ödeme platformlarında kolayca kayıt açmanıza olanak tanır. Bu, ürünlerinizi daha fazla pazarda satma fırsatı sunar.
Yüksek Alım Gücü ve Pazar Erişimi: İngiltere, Avrupa'nın yüksek alım gücüne sahip bir ülkesidir. İngiltere merkezli bir şirket, 700.000 kişilik bir nüfusa sahip Avrupa pazarına daha kolay erişim sağlar. Özellikle gıda ve tekstil gibi sektörlerde, Türk ürünlerinin kalitesi ve çeşitliliği yüksek talep görebilir.
Dil Avantajı: İngilizce, dünya çapında iş yapmanın lingua franca'sıdır. İngiltere merkezli bir şirket, İngilizce konuşulan pazarlarda iletişimde avantaj sağlar.
Finansal Hizmetler İmkanları: İngiltere, dünya finans merkezi olarak tanınır. Bu, şirketinizin finansal hizmetlere ve yatırım fırsatlarına daha kolay erişmesine olanak tanıyabilir.
Hukuki İstikrar ve Güvenilirlik: İngiltere hukuki sistemi, istikrarı ve iş dünyasında güvenilir bir ortamı temsil eder. Bu, yatırımcılar ve iş sahipleri için önemli bir faktördür.

           Siz de işinizi uluslararası sulara taşımak istiyorsanız vakit kaybetmeden Global Firma ile güvenli bir şekilde İngiltere’de şirketinizi kurabilirsiniz.

image

İngiltere’den dünya pazarına açılın!

Arkanıza yaslanın, siz kahvenizi yudumlarken, İngiltere’de şirketinizi kuralım. İngiltere’den dünya pazarına açılın!

image

İNGİLTERE’DE KURDUĞUNUZ ŞİRKET İLE HANGi İŞLERİ YAPABİLİRSİNİZ?

               İngiltere'de uzaktan kurulan bir Limited şirketi ile birçok avantaj elde edebileceğimizden bahsetmiştik. Peki İngiltere’de kurulan bir şirket ile hangi işleri yapabilirsiniz. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Yazılım Geliştirme: Yazılım üretimi, yazılım geliştirme, web geliştirme ve diğer bilişim teknolojileri alanlarındaki ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlayabiliriz

E-Ticaret Platformları: Amazon, Ebay, Etsy, gibi birçok e-ticaret platformunda online satış yapmak için kendinize bir iş kurabilir veya halihazırda olan işinizi büyütebilirsiniz.

Web Mağazaları ve İnternet Pazarlama: İnternet üzerinden ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmak için bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlama, SEO ve sosyal medya yönetimi gibi dijital pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Danışmanlık ve İş Geliştirme: İngiltere'den uzaktan danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz. İş stratejileri, pazarlama planları, finansal yönetim ve operasyonel verimlilik konularında danışmanlık yapabilirsiniz.

Dijital İçerik Üretimi: Makale yazma, blog yönetimi, video prodüksiyonu, grafik tasarım ve diğer dijital içerik üretimi faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim: İnternet üzerinden eğitim materyali üretmek veya eğitim danışmanlığı sağlamak için bir şirket kurabilirsiniz.

Uluslararası İş İlişkileri ve İhracat: İngiltere'de kurulan bir şirket, yurtdışındaki işletmelerle ticari ilişkiler kurabilir ve ihracat yapabilir.

Finansal Hizmetler ve Muhasebe: Finansal danışmanlık, muhasebe hizmetleri veya finansal planlama gibi finansla ilgili hizmetler sunabilirsiniz.

Sağlık ve Sağlık Hizmetleri: Tele-Sağlık hizmetleri, tıbbi danışmanlık ve sağlıkla ilgili diğer uzaktan hizmetler sunabilirsiniz.

Uluslararası İş Birliği: İngiltere'de kurulan bir şirket, uluslararası iş birliği ve danışmanlık hizmetleri sunabilir. İşletmelerin küresel pazarlara erişimini kolaylaştırabilirsiniz.

Yazılı ve Sözlü Tercüme: İngiltere merkezli bir şirket olarak yazılı veya sözlü tercüme hizmetleri sunabilirsiniz.

                Bu liste sadece birkaç örnek içeriyor ve İngiltere'de kurulan bir şirketle yapabileceğiniz işlerin sınırları oldukça geniştir. İşletmenizin uzmanlık alanını ve hedef pazarını belirleyerek, bu avantajları en iyi şekilde kullanabilir ve başarılı bir iş kurabilirsiniz. İngiltere'nin iş yapma olanakları, dünya çapında fırsatlar sunan bir kapı olabilir.

image

HizmetlerimizŞirket Kuruluşu

 • Yeni Başlangıçlar İçin!

İncele Satın AlBanka Hesap Açılışı

 • Banka Hesabı Açma İşlemleri

İncele Satın AlMarka Tescil

 • Marka Tescil İşlemleri!

İncele Satın AlMuhasebe

 • Finansal Danışmanlık!

İncele Satın AlKdv (VAT) Kaydı

 • Profesyonel Rehberlik!

İncele Satın AlDepolama

 • Güvenli Depolama Çözümleri

İncele Satın AlLojistik

 • Küresel Ağlarla işbirliği

İncele Satın AlGümrük

 • Sınır Ötesi Çözümler

İncele Satın Al

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir ülkedenherhangi biriİngiltere’de bir şirket kurabilir. İkamet statüsü zorunlu değildir, hatta İngiltere’de yaşıyor olmak bile zorunlu değildir. Tek şart, şirketin bir İngiltere adresine kayıtlı olmasdır.Bu, işletmenin sahipliğini meşrulaştırmak amacıyla değil, hesap verebilirlik ve bilgi yazışması için gereklidir. Farklı ülke Vatandaşları, Companies House’a kaydolmak için kolayca bir adres alabilirler. Bu, satın alınan veya kiralanan bir mülk, bir arkadaşın, aile üyesinin veya işletmenizi kendi adresine kaydettirmeyi kabul eden herhangi birinin mülkü veya sanal bir ofis adresi olabilir. Global Firma, şirketiniz için bir adres sağlamanıza yardımcı olur.

İngiltere’de iş kurmak için vizeye gerek yoktur. Bir iş kurduğunuzda, çalışma izni vb. deşart değildir. Bu, işe başlayabileceğiniz ve ardından İngiltere’ye seyahat edebileceğiniz ve kendi şirketiniz adı altında çalışabileceğiniz gelmiyor; sözgelimi İngiltere’de bir şirket kurabilirsiniz, ancak bu size İngiltere’deçalışma hakkı vermez.Ama örneğin Türkiye’de yaşıyorsanız ve hobi ürünleri satıyorsanız. İngiltere’de bir iş kurabilir, Companies House’a kaydolabilir ve bir İngiliz markası altında ticaret yapabilirsiniz.İngiliz markası olarak ticaret yapmak, markanıza iç pazarda daha fazla satış gücü verir.Yapabileceğiniz diğer şey, İngiltere’deçalışmasına izin verilen kişileri işe almaktır. Daha sonra, bu gelirden kar elde ettiğiniz için İngiltere’deki işiniz aracılığıyla onlar da para kazanabilirler. Yani vizesiz şirket kurabilirsiniz ama kendiniz çalışamazsınız, ancak hakları olduğu için İngiltere’de çalışmasına izin verilen kişilerçalıştırabilirsiniz.

İngiltere’de Brexit sonrası kimi sektörler çalkalanırken kimi sektörler yükselişe geçiyor, bazı sektörler ise önemini hep koruyacak gibi görünüyor. Salgın dönemiyle beraber ve Brexit’in de etkisiyle; İngiltere’de en karlı işler arasında yaşlılara kalacakları ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri uygun fiyatlı kompleks hizmetleri, kişisel bütçe ve para yönetimi hizmetleri, depo ve depolama şirketi, yenilenebilir enerji sistemleri, çoklu dil çeviri hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi, akıllı cihazlar, dikey tarım ürünleri ve sistemleri, meyve suyu imalatı işi gibi işler öne çıkmaktadır.

Her ürünün vergi yüzdesi farklı olduğundan, ne kadar ithalat vergisi ödeyeceğiniz ithal edilen malların değerine ve türüne bağlı olacaktır. Ödenecek vergi yüzdesini hesaplamak için nakliye acentesinden bilgi alınabilir veya devletininternet sitesindeki online gümrük vergisi hesaplamasayfasını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz: buradan Genellikle, malların nasıl sınıflandırıldığına ve tanımlandığına bağlı olacaktır, bu nedenle, ürünün ayrıntılı bir açıklamasına ihtiyacınız vardır ve bunları doğru tarife başlığına tahsis etmek için zaman ayırmalısınız.Birçok kişi KDV’nin sadece malın bedeli üzerinden hesaplanacağını düşünme hatasına düşmektedir ancak KDV, malların İngiltere’ye nakliyesinin toplam maliyetine göre hesaplanır ve genellikle, malların tedarikçiden gelen maliyeti ile nakliye ve gümrük masrafları toplamından oluşur. Malları İngiltere’ye getirirken tahakkuk eden toplam maliyet üzerinden KDV ödüyorsunuz.

İngiltere’de şube açmak söz konusu olduğunda vergi ve dosyalama şartı açısından, iki yapı arasında belirli ayrımlar vardır. İngiltere’de kurulan yabancı limited şirketlere nazaran daha az yasal prosedüre tabi tutulur ve daha az rapor sunmayı gerektirir. Ayrıca yabancı şirket şubesi, merkezi İngiltere’de bulunan bir girişim olarak kaydedildiğinde kurumlar vergisine tabi olur. Burada farklı stratejiler güdülebilir, sözgelimi firma kârı yükseldiğinde İngiltere’deki kurumlar vergisi, Türkiye merkezli olması durumunda daha düşük oluyorsa, ayrı şirket olarak kaydedilebilir. Her senaryonun şirketin özel durumuna göre değerlendirilmesi gerekir.

Şube, örneğin Türkiye gibi başka bir yargı alanının yasalarına göre faaliyet gösteren ana şirketin bir uzantısıdır. Ayrı bir tüzel kişilik değildir. Bir yan kuruluş (örneğin bir limited şirket) ise, genellikle ana şirket tarafından sahip olunan ve yönetilen olsa da, ayrı yasal sorumluluğa sahip ayrı bir tüzel kişilik olarak örneğin İngiltere yasalarına tabi olabilir. İngiltere’de kurulan start-up’ların, özellikle de İngiltere’ye mal ithal ediyorsa, genellikle KDV iadesi bakımından bir adım önde olduğu söylenebilir. Uygulamadaİngiltere’deki banka hesabı aracılığıyla KDV iadesi çok daha kolaydır. KDV ve ithalat vergisi, geniş kapsamlı bir konudur ve nerede kurulacağına ve belirli şirketlerin lojistiğine ilişkin kararı etkileyebilecek bir konudur. Bu konuda daha fazla yardım isterseniz Global Firma ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere’de şube açmak; örneğin Türkiye’deki ana şirketin bir uzantısı olacağı için, bir yan şirket kurmaktan kolay ve daha ucuzdur. İngiltere’de açtığınız şube, gerektiğinde daha sonraki bir tarihte bir yan kuruluşa dönüştürülebilir.Girişimin başarısız olduğu senaryolarda bir şube daha kolay tasfiye edilir. Öte yandan bir şirketin İngiltere şubesi, denizaşırı ana şirketle aynı tüzel kişiliktir, bu nedenle denizaşırı ana şirket, İngiltere şubesinin işletimi, borçları ve yükümlülükleri için tam sorumluluk yüklenir. İngiltere şubesi kendi mali tablolarını hazırlamaz, bunun yerine denizaşırı Türkiye’deki ana şirketin konsolide mali tablolarını dosyalamak ve kamuya açıklamak zorundadır.

İngiltere’de ayrı şirket açmak ise, sözgelimi limited şirketler, denizaşırı bir şirketin İngiltere’de bir iş kurması için en yaygın yöntemdir. Kendi tüzel kişiliğine sahip ayrı bir tüzel kişilik olduğundan ana şirket, bağlı ortaklığın faaliyetlerinden, borçlarından ve borçlarından sorumlu olmaz. Birçok Avrupalı ​​müşteri ve tedarikçi, daha kalıcı ve güvenli hissettirdiği için bir şube yerine bir İngiliz şirketi ile çalışmayı tercih eder. Aynı sebepten daha kalifiye elemanları işe almak daha kolaydır. Ancak İngiltere’deki bir yan şirket, tüm karları üzerinden İngiltere’de kurumlar vergisine tabi olur.

 • En az 16 yaşında en az 1 yönetici.
 • Yönetici olarak atanan en az bir gerçek kişi. (Yalnızca kurumsal yönetici olarak hareket eden diğer şirketlerden hariç.)
 • Şirketin İngiltere’de kayıtlı bir ofis adresi olmalıdır.
 • Seçilen şirket adı, halihazırda kayıtlı olan herhangi bir başka şirket adıyla tam olarak aynı, kopya, veya çok benzer olmamalıdır.
 • Şirket sekreteri, özel limited şirketler için isteğe bağlıdır. Şirketini yönetmeye yardımcı olacak ise, bir tane atayabilirsiniz.
 • Yönetici, sekreter ve hissedarların İngiltere’de ikamet ediyor olması gerekmez. Hemen hemen herkes İngiltere’de birlimited şirketine sahip olabilir ve onu yönetebilir, ancak her zaman en az 16 yaşında atanmış bir gerçek kişi olmalıdır.
 • Kurumsal organlar yönetici, sekreter ve hissedar olarak hareket edebilir, ancak yine de gerçek bir kişi olan bir yönetici şarttır. Tüzel kişilerin yönetici ve hissedar olarak kullanılması, bazı durumlarda banka hesabı açmayı da zorlaştırabilir.
 • Bir şirket, aynı zamanda hisseleri elinde bulunduran ve iş ve tescilli adres olarak ev adresini kullanabilen yönetici olarak bir gerçek kişi ile kurulabilir. Sadece, Companies House’un kayıtlı adres ve yönetim hizmet adresi olarak kullanırsanız, ev adresinizi web sitelerinde herkese açık hale getirdiği unutulmamalıdır. Global Firma’dan bir adres hizmeti satın alarak bu önlenebilir.

Şirket kuruluş sürecinin tamamlanması için aşağıdaki belgelerin doldurulup Companies House’a teslim edilmesi gerekir. Global Firma bunları sizin adınıza tamamlayacaktır:

 • Memorandum of Association: Limited şirket adı, yeri, işletme türü.
 • Form 10: Yönetici adları, yönetici adresleri ve kayıtlı limited şirket adresi.(Bu, çalıştığınız yer olmak zorunda değildir, ancak HMRC ve CompaniesHouse’dan gelen kanuni yazışmaların gönderildiği adres olarak görev ifa edecektir.)
 • Form 12: Limited şirketin, “Şirketler Kanunu”nun hüküm ve koşullarına uyduğunu belirtir
 • Articles of Association: Yöneticilerin yetkilerini ve sorumluluklarını, hissedarların temel haklarını vb. genel olarak belirtir.

Limited şirket kurmadan önce işletme maliyetlerini tamamıyla şahsen üstlenmiş olmanız mümkündür. Bilgisayar donanımı ve yazılımı, domain kaydı, ofis kirası, iş sigortası, kırtasiye giderleri, muhasebe maliyetleri, seyahat masrafları…gibi şeyler için ‘işlem öncesi’ masrafları gider olarak gösterip vergi sonrası geri almak için talep edebilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonraki yedi yıl içinde yapılan masrafları da talep edebilirsiniz. Her makbuzu veya faturayı sakladığınızdan ve dosyaladığınızdan emin olmanız bu bağlamda önemlidir.

Şahıs şirketi kurarak kazanç elde etmeyi planlıyorsanız, muhtemelen bunun üzerinden vergi ödemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için HMRC’ye sizden vergi iadesi beklemesini söylemeniz gerekir. Vergi ve Ulusal Sigorta kayıtlarınızı oluşturabilmeleri için HMRC ile Öz Değerlendirme için kaydolmanız gerekir. Bu bağlamda gerekli evrak ve prosedürler şöyle özetlenebilir:

 • Şahıs şirketi adı; kopya, benzer kelimelerden oluşmamalıdır. Aksi durumda daha sonra baş ağrıtabilir.
 • Personel çalıştırıyorsanız, PAYE için HMRC’yekaydolmak gerekir.
 • Faturalar, makbuzlar, yazışmalar ve çekler dahil olmak üzere tüm iş kırtasiye malzemelerinize adınızı yazmanız önemlidir.
 • İşletmenizin tüm gelir ve giderlerini kayıt altına almak yasal bir zorunluluk olduğundan, bunu nasıl yapacağınızı iyi planlamanız önemlidir. Global Firma’dan bu konuda teknik destek alabilirsiniz. Zira yıllık gelir ve giderlerinizi her yıl 31 Ocak gece yarısına kadar HMRC’ye bildirmeniz gerekmektedir.
 • 31 Ocak gece yarısı aynı zamanda Öz Değerlendirme vergi faturanızı ödemek için son tarihtir. Son ödeme tarihine kadar da ödeme yapabilmeniz için vergi beyannamenizi çok önceden almak önemlidir.
 • 12 aylık bir dönemde 85.000£ veya daha fazla satış yapmayı planlıyorsanız, KDV kaydı yaptırmanız gerekir.

HMRC vergi ödemenizi beklemeden önce serbest meslekten kazanabileceğiniz belirli bir miktar vardır.Bir vergi yılında serbest ticaret yaptığınız işletmeden ticaret ödeneğinden daha fazla kazanacağınızı düşünüyorsanız, vergi beyannamesi vermek ve kazancınız üzerinden vergi ödemek için serbest meslek sahibi olarak kaydolmanız gerekir. Kayıt olmak için HMRC’ye sizden Öz Değerlendirme vergi iadesi bekleyebileceğini söylemeniz yeterlidir. Bunu, internetten kaydolarak veya ilgili formun çıktısını alıp HMRC’nin web sitesinden göndererek yapabilirsiniz . Öz Değerlendirme’ye kaydolmanız gerekiyorsa, bunu işinizin ikinci yılında 5 Ekim’e kadar yapmanız gerektiğini, aksi takdirde para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.HMRC’yesole trader olarak gelir elde etmeyi planladığınızı söyledikten sonra, size Eşsiz Vergi Mükellefi Referansı (UTR) gönderecekler ve Öz Değerlendirme hizmetine erişebileceğiniz çevrimiçi hesabınızı oluşturacaklardır. Bundan kısa bir süre sonra, HMRC size çevrimiçi hesabınızı hazır ve çalışır duruma getirmenizi sağlayacak bir aktivasyon kodu içeren bir mektup gönderecektir. Bu, önceki yıllarda ne kadar vergi ödediğiniz, vergi kodunuz ve bir sonraki vergi beyannamenizin ne zaman ödeneceği gibi vergi durumunuz hakkında bilgileri alacağınız yerdir.